Bıldırcın Yavrusu Nasıl Beslenir?
12 Temmuz 2024

Bıldırcın Yavrusu Nasıl Beslenir?

Bıldırcın Yavrusu Nasıl Beslenir

Bıldırcınların Genel Özellikleri

Bıldırcınlar küçük yapılı olduklarından, birkaç yüz adet bıldırcının küçük bir alanda muhafaza edilmesi kolay olup, barınak ve binalarının yapımı ve gerekli malzemelerinin maliyetleri ucuz olmaktadır.

Bıldırcının kasaplık olarak yetişme süresi altı hafta olması ve bu zaman içerisinde tüketeceği yemin miktarının az olması yetiştirme ve bakım maliyetini uygun hale getirmektedir.

Yumurtası çiğ olarak tüketildiğinde astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bıldırcın eti, lezzeti bakımından aranan bir gıda olmuştur. Özellikle yağı ve kolesterolü düşük hayvansal protein kaynağıdır.

Bıldırcın Yetiştirmek İçin Gerekli Çevre Şartları

Sıcaklık, aydınlatma, nem, hava akımı, karbondioksit ya da amonyak miktarı gibi etkenler önemlidir. Bıldırcınlar fazla sıcak veya soğuktan rahatsız olur ve ölebilirler.

Fazla sıcakta yem tüketimi azalmakta ve bu sebeple de büyüme hızı yavaşlayarak durmaktadır. Fazla sıcakta yumurta verimi de düşmektedir. Damızlık bıldırcınlarda ortam ısısının 1 ile 25 °C arasında olması gerekir. Nem miktarı %55-75 olmalıdır. Yerleşme alanı da çok önem taşımaktadır. Bir metrekareye yaklaşık 35-65 adet bıldırcın olmalıdır.

Yeni Çıkan Civcivlerin Bakımı

Yumurtadan yeni çıkan civcivler ana makinelerine alınmalıdır. Ana makinelerde dikkat edilmesi gereken ilk konu sıcaklıktır. İlk hafta sıcaklığın 35-36 °C'den aşağı düşmemesi gerekmektedir. İkinci haftada 32 °C ve üçüncü haftada ise 30 °C olması gerekmektedir.

Bıldırcınlar 3 ve 4. haftadan itibaren yetişmesi için kafes veya bölmelerine alınmalıdır. Sıcaklık kesinlikle 22 °C'nin altına düşürülmemelidir. Tel ızgara tabanlı geniş kafeslerde de büyütme yapılabilir. Yavruların birbirini gagalamamaları için gagalarının kesimi yapılmalıdır. Ayrıca gagalamayı önlemek için ışık şiddeti de azaltılmalıdır. Kafese yonca demeti asılarak meşgul olmaları sağlanabilir.

Bıldırcın Yavrusu Nasıl Beslenir

Yumurtadan çıkan yavrular 7-9 gram arasındadır. Civcivlere üçüncü haftaya kadar %28 proteinli yem verilir. 4. haftadan 6. haftaya kadar %20-24 protein içerikli yem verilir.

Bıldırcın Yavrularının Beslenme Detayları

Yumurtadan yeni çıkan yavrular çok küçük olduklarından başlangıçta verilecek yemler iyice öğütülmüş olmalıdır. Yemler yavruların gırtlaklarına takılma ihtimali düşünülerek su ve mısır veya tahıl tozu karışımından yapılmış hamur olarak vermek daha doğru olur. Bunun yanında ince kıyılmış sebze ve ot verilebilir.

Bıldırcın yavruları çoğunlukla altı hafta içinde olgunlaşır ve ergen hale gelirler. Çoğunlukla bıldırcınlar altı hafta içinde yumurta bırakmaya başlar.

Bakımdaki Ekstra Bilgiler

  • Bıldırcınların sağlıklı büyümesi için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmelidir.
  • Bıldırcınların su kapları her zaman temiz olmalı ve taze su ile doldurulmalıdır.
  • Bıldırcınların bulunduğu alan düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
  • Bıldırcınların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayacak ek gıdalar verilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Atmaca ile Bıldırcın Avı

Atmaca ile Bıldırcın Avı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Bıldırcın Yumurtası Kullanımı

Bebeklerde Bıldırcın Yumurtası Kullanımı

Bobwhite Bıldırcını Türleri ve Özellikleri

Bobwhite Bıldırcını Türleri ve Özellikleri

Bıldırcın Yumurtası Faydaları ve Kullanımı

Bıldırcın Yumurtası Faydaları ve Kullanımı

Bıldırcın Kafesi Nasıl Yapılır?

Bıldırcın Kafesi Nasıl Yapılır?

Erkek Bıldırcın Neden Öter?

Erkek Bıldırcın Neden Öter?

Güncel

Bıldırcın Kaç Günde Çıkar?

Bıldırcın Kaç Günde Çıkar?

Güncel

Bıldırcın Yumurtası Kalori Değerleri

Bıldırcın Yumurtası Kalori Değerleri