Bıldırcın Yumurtası Kaç Günde Çıkar?
22 Haziran 2024

Bıldırcın Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Bıldırcın yumurtalarının kuluçka dönemi, diğer tavukgiller grubunda bulunan kuş türleri gibi yaklaşık olarak 3 haftadır. Bıldırcın kuluçka döneminin 17. gününde yavru bıldırcınlar yumurtadan çıkmaya başlar ve 2 gün içerisinde tüm bıldırcın yumurtalarından yavrular çıkar. Bıldırcınlar genellikle doğal olarak yumurtlar ve yumurtalarının üzerine kuluçkaya yatar. Ancak, bu yöntem dışında bıldırcınlar suni kuluçka tekniği ile de üretilebilir. Suni kuluçka yönteminde, dört temel koşulun uygun olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar şunlardır:

  • Nem
  • Sıcaklık
  • Çevirme
  • Havalandırma

Kuluçka makinesinde bıldırcın yumurtalarının kuluçka süresi yaklaşık olarak 17 ile 18 gün arasındadır. Kuluçka makinesindeki yumurtaların ilk 14 gününde her yumurtanın 2 ile 4 saat arayla günde beş kere çevrilmesi gerekmektedir. Bıldırcın yumurtalarının kabuklarını kırarak çıkmaları genellikle 5 ile 10 saat kadar sürmektedir. Bu süreç zarfında bıldırcın yumurtaları düzenli bir takip altında tutulmalı ve zarar görmeleri engellenmelidir. Yumurtadan çıkan bıldırcınlar, özellikle ilk 24 saat mutlaka gözetim altında tutulmalı ve ihtiyaç duydukları vücut ısısı ayarlanarak üşümemeleri için önlem alınmalıdır.

Bıldırcın Yumurtası Hangi Ayda Üreme Dönemine Girer ve Kaç Günde Çıkar

Bıldırcınlar için kuluçka döneminde en uygun zaman nisan ayıdır. Doğal ortamlarında bıldırcınlar, özellikle gizlenmiş yuvalar oluştururlar. Bu gizli yuvaların içerisine bıldırcınlar yumurtlar ve ortalama olarak 9 ile 10 adet yumurta bırakırlar. Bıldırcınlar, mevsimsel olarak yıl içinde iki defa yumurta yaparak kuluçkaya yatarlar. Doğal ortamda kuluçka süresi bıldırcınlarda 17 gün ile 20 gün arasında değişim göstermektedir. Bıldırcın kuluçka süresine başladığı ilk günden itibaren iki gün ara ile yuvaya bir adet yumurta bırakması ile 18-20 gün süre ile devam eder. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra dişi bıldırcın onları beslemeye başlar. Erkek bıldırcın bu süreç zarfında dişi bıldırcına yardımcı olarak onun beslenmesini sağlar, dişi de yavru bıldırcınları besler. Erkek ve dişi bıldırcın, kuluçka sürecinde birbirine yardımcı olmaktadır.

Ekstra Bilgiler

Bıldırcınların kuluçka döneminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Kuluçka makinesindeki sıcaklık 37.5°C civarında olmalıdır.
  • Nem oranı %55 ile %60 arasında tutulmalıdır.
  • Kuluçka sürecinin son üç gününde, yumurtaların çevrilmesi durdurulmalı ve nem oranı %70-75'e çıkarılmalıdır.
  • Yumurtalar, kuluçka makinesine yerleştirilmeden önce dezenfekte edilmelidir.
  • Doğal kuluçka yönteminde, dişi bıldırcının stresten uzak, sakin bir ortamda bulunması sağlanmalıdır.

Bu bilgiler ışığında, bıldırcın yumurtalarının kuluçka süreci dikkatle takip edilmeli ve gerekli koşullar sağlanarak sağlıklı yavrular elde edilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Etlik Bıldırcın Türleri ve Özellikleri

Etlik Bıldırcın Türleri ve Özellikleri

Bıldırcın Yumurtası Faydaları ve Kullanımı

Bıldırcın Yumurtası Faydaları ve Kullanımı

Bıldırcın Fişeği

Bıldırcın Fişeği

Bıldırcın Yumurtasının Saça Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtasının Saça Faydaları Nelerdir?

2 Yaşındaki Çocuğa Bıldırcın Yumurtası Verilirmi

2 Yaşındaki Çocuğa Bıldırcın Yumurtası Verilirmi