Bıldırcın Çiftleşmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bıldırcın Çiftleşmesi

Bıldırcın çiftleşmesi, normal çiftleştirme oranı bir erkeğe üç dişi bıldırcın olmasına rağmen bilimsel çalışmalarda bir erkeğe iki dişi bıldırcın verilmektedir. Erkek bıldırcınlar uzaklaştırıldıktan sonra döllülük süresinin 9 -10 gün olduğu belirtilmektedir.

Bıldırcın çiftleşmesinde, suni tohumlama uygulamasının değişik masaj yöntemleri kullanılarak Japon bıldırcınların da kullanılabileceği belirtilmiştir. Fakat tohumlama uterus içine hipodermic iğne ile sperma depolamak suretiyle yapılmıştır. Bu yöntem 4 -6 gün süreyle %75 civarında yumurta elde edilmiştir. Herhangi bir ölüme rastlanılmamış ve yumurta verimi düşmemiştir.

Bıldırcın 20 -25 santim uzunlukta olup, kısa kuyrukları olan vücut rengi ise gri ile kahverengi çizgili olan bir türüdür. Bu kuşların göğüs rengi düz renkte ise erkek, siyah benekli olanlar ise dişidir. Bıldırcınlar oldukça küçük hayvanlardır ve fiyatları da düşük olup oldukça ekonomiktir.


Bıldırcın çiftleşmesi hangi şartlarda yapılmalıdır?


Bıldırcın çiftleşmesi yapmak isteyen üreticiler, bu kuşlardan çok fazla sayıda yumurtalar alacak olup, sürekli olarak da yaşadıkları sürece yumurta almaya devam edecektir.

Bıldırcın çiftleşmesi kuluçka makinelerine döllü yumurta koyularak yapılmaktadır. Fakat bu yolla yapılan yumurtalara bakmak hiç kolay değildir. Bıldırcın yumurtaları çok özel bakımlar ister.

Bıldırcın üretimi bıldırcınların güzel bir bakımından sonra dişi ve erkeğin ayrı kafeslerde çiftleşmesiyle başlamaktadır. Bıldırcınlar iki aylık olduklarında hemen yumurta yapmaya başlarlar. Yıllık olarak her dişi kuş yaklaşık 200 -250 yumurta vermektedir. Bu nedenle bıldırcın üretimi çok iyi bir kazanç kapısıdır.

Bıldırcın çiftleşmesinde, bıldırcın bakımı ve bıldırcınların beslenmesi çok önemlidir. Aynı zamanda bıldırcın yumurtaların bakımı ve çıkan civcivlerin bakımı oldukça zordur. Civcivler kuluçka makinelerinde veya yerde büyütülür. Ortam sıcaklığının kesinlikle 22 derecenin altına düşmemesi gerekir. Civcivlerin bulunduğu ortam sıcaklığının 35 -36 derece olması gerekmektedir. Damızlık bıldırcınlar çiftleşme kümeslerinde veya çiftleşme kafeslerinde tutulmaktadırlar. Bıldırcın çiftleşmesi için en uygun ortam sıcaklığı 20 -25 derecedir.


Bıldırcın çiftleşmesinde çıkan yavruların bakımı nasıl yapılır?


Bıldırcın üretiminde yumurtadan çıkan yavrular ilk iki hafta özen istemektedirler. İlk iki hafta bıldırcın yavrularının ölümü oldukça fazladır. Bu iki haftayı atlattıktan sonra ölümler daha az gerçekleşmektedir. Bıldırcınlara arada vitamin vermekte oldukça faydalıdır. Ayrıca bıldırcınların gaga kesimlerinin yapılması gerekir, aksi taktirde yanlarında bulunan diğer hayvanları gagalayarak öldürebilirler.

Yavru bıldırcınlara ilk üç hafta protein verilmektedir, üç haftadan sonra protein oranı azaltılmalıdır. Bıldırcın çiftleşmesinden önce damızlık bıldırcınlara protein ve vitamin takviyesi yapılarak fiziki anlamda güçlenmesi sağlanmalıdır. En önemli şey bıldırcınların sağlıklı ortamlarda ve sağlıklı yemler verilerek kuşların çoğalmasını sağlamaktır.

Bıldırcın Çiftleşmesi Yorumları

soru

Zeynal

04 Ekim 2018 Perşembe

Geçen sene yumurtası için 10 tane bıldırcın aldım, 3 erkek 7 si dişi yumurtayı güzel veriyor ama çoğalmıyor ve bunlar benim ilk bıldırcınlarım, bilmiyorum nasıl çoğalmaları gerek acaba daha önce besleyen veya bilen birisi yardımcı olabilir mi?

Cevap yaz
soru

sezgin

24 Mart 2019 Pazar

benim 1 erkek 1 dişi bıldırcınım nar 1yıl oldu yumurtlamıyo

Cevap yaz
soru

Recai Arslan

14 Mart 2021 Pazar

Bildicinlarim ciftlesmiyo yumurta da yapamiyo birden bire kestiler yumurzlamayi

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Damızlık Bıldırcın Ne Yer

Damızlık Bıldırcın Ne Yer

Bıldırcın Kuluçka Süresi

Bıldırcın Kuluçka Süresi

Bıldırcın Kafes Ölçüleri

Bıldırcın Kafes Ölçüleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bıldırcın Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Bıldırcın Güveç Tarifi ve Malzemeleri

Bıldırcın Göç Zamanı

Bıldırcın Göç Zamanı

Damızlık Bıldırcın Türleri ve Özellikleri

Damızlık Bıldırcın Türleri ve Özellikleri

Bıldırcın Yumurtasının Kullanımı

Bıldırcın Yumurtasının Kullanımı

Bıldırcın Kuşunun Yaşamı

Bıldırcın Kuşunun Yaşamı

Güncel

Beyaz Bıldırcın Türleri ve Özellikleri

Beyaz Bıldırcın Türleri ve Özellikleri

Güncel

Bıldırcın Kaç Günde Yumurtlar?

Bıldırcın Kaç Günde Yumurtlar?

Güncel

Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri

Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri

Bıldırcın Nasıl Yumurtlar?

Bıldırcın Nasıl Yumurtlar?

Bıldırcın Nasıl Yumurtlar: Bıldırcınlar 20-25 cm uzunlukta, kısa kuyruklu, tüy rengi gri, mavi ve kahverengi çizgiye sahip bir kuş türüdür. Bıldırcınların dişi, [...]

Bıldırcın Nasıl Beslenir?

Bıldırcın Nasıl Beslenir?

Bıldırcın Nasıl Beslenir: Bıldırcın 20-25 cm. Uzunluğunda, vücudu gri, kahverengi çubuklu kısa kuyruklu bir kuştur. Göğüs tüy rengi düz pas olanlar erkek, siyah be[...]

Bıldırcın Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Bıldırcın Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Bıldırcın Çeşitleri, sülüngiller familyasına mensup olan bıldırcın küçük yapılı kuş türlerinin ortak adıdır. Bıldırcınlar küçük, tıknaz ve karada yaşaya[...]

Bıldırcın Yumurtası Cilt Lekeleri

Bıldırcın Yumurtası Cilt Lekeleri

Bıldırcın Yumurtası Cilt Lekeleri, Bıldırcın yumurtası içeriğinde çok sayıda besleyici madde bulunan bir besindir. Protein bakımından zengin bir içeriği olan bıld�[...]

Atmaca ile Bıldırcın Avı

Atmaca ile Bıldırcın Avı

Atmaca ile bıldırcın avı, av sezonları çoğunlukla bıldırcın avıyla açılmaktadır. Özellikle avcılığa merak saran kişiler bıldırcın avını kolay olduğu için [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6